Gotowi na biznes i zarządzanie

21Lut

Gotowi na biznes i zarządzanie

Przygotowanie nauczycieli powiatowych szkół ponadpodstawowych do realizacji nowego przedmiotu biznes i zarządzanie to główny cel konferencji „Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje”. 


Konferencja, która odbyła się 21 lutego w naszym ośrodku, była odpowiedzią na zapowiedziane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w edukacji ekonomicznej w szkołach ponadpodstawowych od 1 września 2023 r. Wprowadzenie nowego przedmiotu biznes i zarządzanie oznacza zastąpienie dotychczas realizowanego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. – Zaprosiliśmy dyrektorów szkół i nauczycieli, aby udzielić im wsparcia przy wdrażaniu zmian w edukacji ekonomicznej w szkołach ponadpodstawowych. Jednocześnie pragniemy zachęcić nauczycieli szkół podstawowych do realizacji elementów edukacji ekonomicznej w ramach nauczanych przedmiotów – mówi Iwona Miler, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.


Konferencja miała charakter hybrydowy. Część prelegentów pojawiła się w Wodzisławiu osobiście, inni skorzystali z połączenia online. O kształtowaniu kompetencji przedsiębiorczych uczniów, a także o założeniach przedmiotu biznes i zarządzanie mówił profesor Tomasz Rachwał z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autor podręczników szkolnych, wieloletni koordynator w Zespole Ekspertów MEN ds. podstawy programowej z przedsiębiorczości. Z kolei doktor habilitowana Bożena Frączek, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wystąpiła z wykładem „Realizacja celów edukacji finansowej: stan obecny i perspektywy”, który dotyczył zjawiska alfabetyzacji finansowej.

 

Swoimi pomysłami na budowanie świadomości ekonomicznej uczniów szkół podstawowych podzielił się z uczestnikami Waldemar Zbytek, prezes zarządu Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Podczas wystąpienia przedstawił on pilotażowy projekt „Przygody przedsiębiorczego Dżeka”. Waldemar Zbytek podkreślił również istotę współpracy wielu podmiotów i instytucji w promowaniu przedsiębiorczości. –  Nasza fundacja współpracuje z kilkuset samorządami, uczelniami i tysiącami szkół i realizuje wspólnie z nimi projekty edukacyjne wspierające edukację ekonomiczną – wyjaśnia prezes fundacji.

 

Podobny charakter miała prelekcja profesora Witolda Orłowskiego, który mówił o edukacji ekonomicznej w szkole ponadpodstawowej i w starszych klasach szkół podstawowych na przykładzie projektu „Porwani przez Ekonomię”. 

 

Konferencja „Zmiany w edukacji ekonomicznej dzieci i młodzieży – wyzwania i propozycje” odbyła się dzięki współpracy rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Organizatorzy zaprosili szkoły i nauczycieli do współpracy w ramach projektów Przygody Przedsiębiorczego Dżeka www.przedsiebiorczydzek.pl oraz Porwani Przez Ekonomię www.porwaniprzezekonomie.pl

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę prywatności i wykorzystania plików cookies