Projekt ekologiczny

16Lut

Projekt ekologiczny

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim serdecznie zaprasza do udziału w projekcie ekologicznym pod tytułem „Na klombie i na kanapce”.

Projekt dedykowany jest dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego. Nabór do projektu jest otwarty na podstawie zgłoszeń zainteresowanych szkół. Liczba planowanych szkół: 10, liczba planowanych zespołów: 2 zespoły dwuosobowe z każdej szkoły. Łączna liczba uczestników projektu: 40 uczniów. W ramach projektu planowane są trzy spotkania (marzec, kwiecień, maj).

Uczniowie na spotkania w ramach projektu przyjeżdżają z opiekunami. Wszystkie materiały niezbędne do realizacji projektu (ziemia, piasek, narzędzia, rękawice, kiełkownice, skrzynki do domowego uprawiania warzyw, nasiona, cebulki roślin, pozostałe składniki niezbędne do przyrządzenia kanapek i sałatek) są zagwarantowane.

Cele projektu:

Budowanie szacunku dla przyrody

Zdobycie i poszerzenie wiedzy na temat siewu roślin i warzyw oraz korzyści płynących z własnego uprawiania roślin i warzyw

Uświadomienie uczniom, że naturalny stan przyrody zależy od działalności i zachowań człowieka

Planowanie i organizowanie pracy w ogrodzie

Nabycie umiejętności współpracy w grupie, systematyczności i odpowiedzialności za powierzone zadanie

Nabycie umiejętności różnicowania i nazywania wybranych gatunków roślin

Zauważanie i opisywanie zmian zachodzących w przyrodzie

Posługiwanie się narzędziami ogrodniczymi

Świadomość dobrodziejstw wynikających z uprawy warzyw i ich pozytywnego działania na zdrowie człowieka

Nauka pielęgnowania roślin i warzyw

Poznanie zawodów związanych z uprawianiem roślin i warzyw i ich przetwarzaniem

Propagowanie aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania.

Przebieg projektu:

Projekt będzie składał się z trzech spotkań warsztatowych.

I spotkanie

Podczas pierwszego spotkania uczniowie posiądą praktyczną wiedzę na temat siewu roślin ozdobnych, warzyw oraz zaplanują proces ich uprawy, uwzględniając czas ich wzrostu. Wiedza praktyczna zostanie poprzedzona prelekcją fachowca ogrodnictwa z doświadczeniem pedagogicznym, który opowie o przygotowaniu gruntu, podziale grządek, sianiu i sadzeniu warzyw, procesie otrzymywania kiełków w kiełkownicach, pielęgnowaniu, podlewaniu. Uczniowie otrzymają niezbędne informacje dotyczące uprawy. Każdy zespół roboczy otrzyma kiełkownicę, skrzynkę do siewu warzyw oraz zestaw nasion, a także niezbędne narzędzia. Na pierwszym spotkaniu zostanie przeprowadzony również instruktaż zasiania łąki kwiatowej, a następnie uczniowie będą mieli za zadanie wypielęgnować taką łąkę w otoczeniu szkoły, czy swojego domu (zestaw nasion będzie zagwarantowany). Na ostatnim spotkaniu uczniowie przedstawią fotorelację swoich łąk kwietnych. Po zakończonych zajęciach uczniowie wraz z opiekunem zabierają otrzymane zestawy produktów do szkół. Do czasu następnego spotkania ich zadaniem jest: zasadzenie i pielęgnacja oraz obserwacja przyrostu warzyw i kiełków wybranych warzyw, a następnie zaprezentowanie efektów pracy na kolejnym spotkaniu.

II spotkanie

Podczas spotkania warsztatowego poszczególne zespoły w pierwszej części zaprezentują swoje plony w postaci warzyw i kiełków warzyw. Praktyczna część spotkania drugiego będzie polegała na przyrządzeniu kanapek, sałatek lub past warzywnych pod kierunkiem znanego kucharza w regionie Pana Remigiusza Rączki - pedagoga. Uczniowie sporządzą je ze swoich plonów (warzywa i kiełki) oraz zagwarantowanych przez organizatora pozostałych produktów. Po zakończeniu części praktycznej nastąpi degustacja i podsumowanie spotkania.

III spotkanie

W pierwszej części uczniowie prezentują na zdjęciach swoje łąki kwiatowe, a następnie będzie miało miejsce spotkanie z pszczelarzem i degustacja miodów. Uczniowie dowiedzą się, na temat znaczenia pszczół w naszym życiu, ich ogromnej roli dla człowieka i samej przyrody oraz odpowiedzą sobie na pytanie, dlaczego tak ważna jest świadomość i działanie, mające na celu dbanie o nasze środowisko, naszą planetę.

W drugiej części zespoły reprezentujące poszczególne szkoły wezmą udział w krótkim quizie dotyczącym zagadnień poruszanych na wszystkich projektowych spotkaniach, a następnie nastąpi uroczyste podsumowanie projektu i wyłonienie trzech zwycięskich zespołów dwuosobowych, które zostaną nagrodzone. Wszyscy uczestnicy zaangażowani w projekt otrzymają domek dla owadów. W uroczystości wezmą udział uczniowie realizujący projekt wraz z opiekunami i dyrektorami szkół oraz zaproszeni goście z Wydziału Oświaty i Wydziału Ochrony Środowiska Powiatu Wodzisławskiego.

Korzyści udziału w projekcie:

Certyfikat dla szkoły

Zaświadczenie udziału w projekcie dla nauczyciela

Prezenty dla wszystkich uczestników projektu

Nagrody dla zwycięzców quizu

Materiały niezbędne do realizacji projektu zagwarantowane przez organizatora

Informacje organizacyjne:

Nabór rozpoczyna się 16 lutego 2024 r. i trwa do 15 marca 2024 r.

Zgłoszenia należy przesłać do sekretariatu PODN w Wodzisławiu Śląskim na adres mailowy: sekretariat@podn.wodzislaw.pl ( załącznik numer 1)

Pierwsze spotkanie odbędzie się 25 marca 2024 r. o godz. 10.00 w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim. Czas trwania: 2 godziny.

O kolejnych terminach spotkań organizatorzy poinformują podczas pierwszego spotkania.

do pobrania: ( załącznik numer 1)

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę prywatności i wykorzystania plików cookies