Tydzień edukacji

Wielkim sukcesem okazała się pierwsza edycja Tygodnia Edukacji organizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim. Uczniowie gimnazjów mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Wodzisławski i uzyskać szczegółowe informacje na temat dalszych możliwości kształcenia.

Na wydarzenie złożyły się targi edukacji w Wodzisławiu, Rydułtowach, Radlinie, zajęcia, spotkania  
w szkołach oraz piknik rodzinny. Imprezom przyświecał wspólny cel – promocja powiatowej edukacji oraz ułatwienie uczniom trzecich klas gimnazjów wyboru właściwej szkoły. – Dla gimnazjalistów to trudny okres, ponieważ stoją przed dylematem, którą szkołę wybrać. A ponieważ jest to decyzja skutkująca na całe życie, chcemy im w tym pomóc. W tym roku zrobiliśmy to inaczej niż dotychczas. Poprosiliśmy o większą współpracę młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, żeby to ona dotarła do rówieśników
i pomogła w wyborze – powiedział Ireneusz Serwotka, starosta Powiatu Wodzisławskiego.

O skuteczności nowego pomysłu na promocję szkół ponadgimnazjalnych mówi Iwona Miler, dyrektor PODN. – W tym roku szkolnym przyjęliśmy inną formułę Targów edukacyjnych. Została ona wypracowana przy współpracy z przedsiębiorcami oraz na podstawie wyników konkursu ogłoszonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Każda szkoła miała do swojej dyspozycji 10 minut, w czasie których zaprezentowała film oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów. Różnorodne talenty młodzieży i różne konwencje filmowe przyczyniły się do dużego zainteresowania gimnazjalistów tym, co się działo na scenie WCK – powiedziała.

Ciekawym podsumowaniem Tygodnia Edukacji był piknik edukacyjny, zorganizowany w Parku rozrywki „Trzy wzgórza” w Wodzisławiu Śląskim. Duże przedsięwzięcie logistyczne zakończyło się sukcesem:  dopisała pogoda, uczestnicy pikniku, wyjątkowy był koncert zespołu TABU, ciekawa oferta szkół ponadgimnazjalnych. – Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli po raz pierwszy  organizował tak dużą imprezę. Koordynacja wielu działań: targów edukacyjnych w Wodzisławiu, Rydułtowach, Radlinie, warsztatów w szkołach ponadgimnazjalnych, pikniku była możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy z przedsiębiorcami, Wydziałem Oświaty Powiatu Wodzisławskiego, dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych i zaangażowaniu pracowników oraz doradców metodycznych. Serdecznie dziękuję  za otwartość i życzliwość wszystkim osobom, które nas wspierały – dodała Iwona Miler.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ – TYDZIEŃ EDUKACJI

 25.04.2017 r.  – WTOREK

TARGI EDUKACYJNE – Wodzisławskie Centrum Kultury

  1. Powitanie gości – dyrektor PODN Iwona Miler.
  2. Oficjalne rozpoczęcie Tygodnia Edukacji – Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka.
  3. Prowadzenie – Robert Krzyżaniak (informacje o szkołach ponadgimnazjalnych, ciekawostki, zapowiedź kolejnych punktów programu).
  • I Tura g. 8.30  (prezentacja szkół ponadgimnazjalnych – 10 min.  promocja szkoły przez uczniów, w tym 4 minutowy film nakręcony przez uczniów szkoły)

Gminy: Gorzyce, Lubomia, Godów, Rydułtowy, Mszana

  • II Tura g. 11.00 (prezentacja szkół ponadgimnazjalnych – 10 min. promocja szkoły przez uczniów, w tym 4 minutowy film nakręcony przez uczniów szkoły)

Gminy: Wodzisław Śl., Radlin, Pszów, Marklowice.

  1. W tym dniu, w godzinach 8.30 – 14.30 w sali klubowej WCK szkoły będą mieć swoje stanowiska. Po części głównej w sali kinowej gimnazjaliści przejdą do sali klubowej, aby przy stoiskach zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół. Szkoły będą wspierać pracodawcy,
    z którymi współpracują.
  2. W holu WCK – stoisko dla uczniów (napoje, słodycze -B. Sobel – przedsiębiorca)
  3. Dodatkowo „Dni otwarte” we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych od godziny 8.30 do 14.30 – możliwość udziału w warsztatach zgodnie z harmonogramem stworzonym przez PODN na podstawie oferty szkół – zapisy na wybrane zajęcia warsztatowe przez gimnazja. Harmonogramy będą przygotowane i wysłane do gimnazjów  co najmniej na 2 tygodnie przed planowanym Tygodniem Edukacji.

26.04. 2017 r. – ŚRODA

TARGI EDUKACYJNE – Rydułtowskie Centrum Kultury
udział gimnazjów rydułtowskich oraz gimnazjów ościennych gmin powiatu wodzisławskiego

 Od godziny 9.00 do 12.00 – pokazy, prezentacja  oferty szkół ponadgimnazjalnych dla uczniów gimnazjów i ich rodziców. W spotkaniu będę uczestniczyć przedstawiciele

Cechu Rzemieślników  i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim,  Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim, a także przedsiębiorcy, z którymi szkoły współpracują. Spotkanie rozpocznie się w sali głównej z przedstawicielami  Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców  oraz Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl.,
a następnie uczniowie gimnazjów będą mogli porozmawiać z nauczycielami, uczniami szkół ponadgimnazjalnych i zgłębić informacje dotyczące oferty szkół. Szkoły ponadgimnazjalne przygotowują stoiska z ofertą edukacyjną.

Na to spotkanie zostali zaproszeni również uczniowie  z nauczycielami gmin sąsiadujących z powiatem wodzisławskim: Gimnazjum w Piecach, Gimnazjum
w Kornowacu, Gimnazjum w Lyskach, Gimnazjum w Jejkowicach.

27.04.04 2017 r. – CZWARTEK

TARGI EDUKACYJNE – Miejski Ośrodek Kultury  w Radlinie

Od godziny 9.00 do 12.00 – pokazy, prezentacja  oferty szkół ponadgimnazjalnych dla uczniów gimnazjów w Radlinie. W spotkaniu będę uczestniczyć przedstawiciele Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców  w Wodzisławiu Śląskim oraz Izby Gospodarczej
w Wodzisławiu Śląskim, a także przedsiębiorcy, z którymi szkoły współpracują. Spotkanie rozpocznie się w sali głównej z przedstawicielami  Cechu Rzemieślników   i Innych Przedsiębiorców Wodzisławiu Śl. oraz Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl., a następnie uczniowie gimnazjów będą mogli porozmawiać z nauczycielami, uczniami szkół ponadgimnazjalnych i zgłębić informacje dotyczące oferty szkół. Szkoły ponadgimnazjalne przygotowują stoiska z ofertą edukacyjną.

W dniach: 24, 26, 27 kwietnia 2017 r. dni otwarte w szkołach ponadgimnazjalnych

według uznania szkół i możliwości -do uzgodnienia z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkie propozycje na cały Tydzień Edukacji zostaną zebrane  w harmonogramie, który zostanie przesłany do gimnazjów.

  29.04.2017 r. Sobota

PIKNIK EDUKACYJNY – POZNAJ SWOJĄ SZKOŁĘ PONADGIMNAZJALNĄ –

 Park Rodzinny 3 Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim

Organizatorzy: Powiat Wodzisławski, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli                          w Wodzisławiu Śląskim, Urząd Miasta – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Wodzisław Śląski

Prowadzenie imprezy: Robert Krzyżaniak

Program Pikniku Edukacyjnego

Atrakcje na scenie:

14.00–14.25 Pokaz tańca zespołu Jump Style oraz wokalne prezentacje solistów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim; prezentacja szkoły.

14.25–14.30 Oficjalne rozpoczęcie pikniku –  Starosta Wodzisławski Pan Ireneusz Serwotka.

14.30–14.50  Zespół muzyczny Bogdan Talenta i Victoria Zondlo z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych                              
w Wodzisławiu Śląskim, prezentacja szkoły.

15.00–16.15  Występ zespołu TABU /w tym czasie filmowanie dronem pikniku/

16.30–16.50 Pokazy fryzur i tańca towarzyskiego uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
w Pszowie.

16.50–17.10 Pokaz tańca, pokaz musztry i sztuk walki uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
nr 2 w Rydułtowach, prezentacja szkoły.

17.10–17.30 Street  Workout oraz występ muzyczny uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, prezentacja szkoły.

17.30–17.50  Wręczenie nagród zwycięzcom dyscyplin sportowych – Starosta Wodzisławski Pan Ireneusz  Serwotka.

17.50–18.10 Występ muzyczny uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, prezentacja szkoły.

18.10–18.30  Jazz Mean  oraz zespół Crumble z I Liceum Ogólnokształcącego  w Wodzisławiu Śląskim, prezentacja szkoły.
18.30–18.45  Wręczenie podziękowań sponsorom pikniku – Starosta Wodzisławski Pan Ireneusz Serwotka.

18.45–19.00  Występ  muzyczny uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Radlinie.

19.00–19.15 Duet muzyczny: Sandra Brzezinka i Jakub Kempe z Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach, prezentacja szkoły.

19.15–19.30 Występ muzyczny uczniów Zespołu Szkół w Gogołowej, prezentacja szkoły.

19.30–20.00 Koncert Aleksandry Leśniewicz – finalistki ostatniej edycji programu
                          The Voice of Poland.

Równolegle na terenie obiektu „Trzy Wzgórza” będą się odbywać następujące atrakcje dla uczestników:

14.00 – 15.00 I tura rozgrywek sportowych (streetball, bule, aerobik, rodzinny tor przeszkód, badminton, kręgle, szachy, kapsle, hula hop, rzuty do celu) a także pokazy wojska – sprzętu, umundurowania, broni.

16.30 – 17.30  II tura rozgrywek sportowych (streetball, bule, aerobik, rodzinny tor przeszkód, badminton, kręgle, szachy, kapsle, hula hop, rzuty do celu) a także pokazy wojska – sprzętu, umundurowania, broni.

14.00 – 19.00 stoiska szkół ponadgimnazjalnych z ofertą edukacyjną

Ponadto w wyznaczonych miejscach szkoły zapewniają takie atrakcje jak: rysowanie portretów, karykatur, branża motoryzacyjna – pokaz uczniów ZSP Pszów przy samochodach szkoleniowych, malowanie twarzy, modelowanie zwierzątek z  baloników, pokaz modeli mobilnych (samochody) na torze, pokazy sztuk walki i udzielania pierwszej pomocy na fantomie, pokazy makiet budynków jednorodzinnych, stanowisko Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku.

Dla uczestników grillowane kiełbaski i grochówka.